Волинське князівство

Важливі міста: Володимир, Червень, Белз.

Уперше виокремилося наприкінці Х століття, коли у місті Володимирі1 посів син Володимира Великого Всеволод. Періодично князівство потрапляло під владу київського князя; у 1084 році із Волинського князівства виокремилися Перемиське та Теребовлянське князівства; після Любецького з’їзду 1097 року обидва нових князівства визнані вотчинами Василька та Володаря Ростиславовичів, проте після міжусобиці 1097-1100 років усе Волинське князівство знов опинилося під владою князя Київського. Остаточно виокремлюється у 1154 році у вигляді Володимирського та Луцького князівств, під владою гілки Мономаховичів – Ізяславовичів. Тобто, на відміну від Галицького князівства, Волинське (назва «Володимирське» все ж таки не досить поширена) князівство не мало якоїсь окремої політичної лінії, а виступало розмінною монетою у міжусобицях для київських князів. Проте стрімкий розвиток почався із приходом на княжіння Романа Мстиславовича у 1173 році. Цей розвиток завершився об’єднанням, про яке так часто згадується, Волинського та Галицького князівств.

Роман Мстиславович (бл.1150-1205) – праправнук Володимира Мономаха. Був князем багатьох важливих руських князiвств: Новгородського, Галицького, Волинського. Саме вiн об’єднав два останнi князiвства у потужну та впливову державу. Будучи вже князем галицько-волинським, узяв пiд контроль Київ, побувши деякий час князем Київським.

1. Володимир – головне місто Волинського князівства. У ранніх літописах князівство навіть називають Володимирським. Проте із часом зростала роль міста Володимира у Ростово-Суздальській землі. А коли російська(московська) історична думка стала переважати на 1/6 суші, до назви Володимира із заходу Русі почали додавати «Волинський», хоча з таким самим успіхом можна було б казати «Володимир-Суздальський» або «Володимир-Ростовський». Історичні преференції Володимиру північно-східному були надані, скоріш за все, через те, що саме із уже Володимиро-Суздальського князівства виділилося князівство Московське, яке надалі і «об’єднало усі руські землі в одній державі» 

Читайте також:

Поняття сторінки

Класична ранньофеодальна держава з монархічною формою правління.
Великий князь Київський (1113–1125), державний і політичний діяч, письменник. Син князя Всеволода Ярославича і візантійської княжни Марії (за іншими даними — Анни) з роду Мономахів.