Аскольд і Дір
прямі нащадки Кия, брати, які правили разом.
Версія 2 - бояри Рюрика, варяга і новгородського князя. Подорожуючи у Візантію, за наказом суверена зупинилися у Києві і почали тут княжити. У 882 році, після смерті Рюрика, Олег – регент свого нащадка Ігоря – йде походом на Київ і, хитрощами виманивши братів з-за київського муру, вбиває їх.
Оскільки згадки про Діра досить малочисельні, дехто вважає, що Аскольд і Дір — це одна людина. На користь цієї версії говорить те, що відомим і успішним походом керував, відповідно до арабських хронік, лише Аскольд, хоча Дір мав би бути рівнозначною фігурою.
У 860 році під проводом Аскольда руське військо у кількості 200-360 човнів і 6-10 тисяч воїнів висадилися в околицях Константинополя і з червня до липня спочатку тримали його в облозі, а потім — спустошували околиці. Як наслідок, пожвавилися торгівельні і культурні зв’язки Русі і Візантії.
Саме візантійським впливом пояснюють напівлегендарне Аскольдове хрещення Русі наприкінці 860-х років. У 882 році вони були вбиті після облоги Києва новгородським військом з Олегом на чолі.
Бояри Рюрика, варяга і новгородського князя.